obronca.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

jak sprawdzić czy jestem w bik
Finanse

Jak sprawdzić czy jestem w BIK? Sprawdzanie swojej zdolności kredytowej

Praktycznie każdy w pewnym momencie swojego życia potrzebuje zastrzyku gotówki, a nie zawsze się ją posiada. Często odpada też jej pożyczenie od rodziny i znajomych. Pojawia się więc konieczność zaciągnięcia kredytu lub wzięcia pożyczki, jednak nie każdy potrafi sprawdzić, czy posiada dobrą historię kredytową.

BIK – do czego służy?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to jeden z najważniejszych czynników, jakie pod uwagę biorą banki i formy pożyczkowe przy ocenie zdolności kredytowej każdego potencjalnego kredyto- i pożyczkobiorcy.

W BIK-u zarejestrowane są bowiem wszystkie kredyty pożyczki, jakie się w życiu zaciągnęło – zarówno te już spłacone, jak i te aktywne. Wszystkie banki, a także większość firm pożyczkowych, sprawdzają ten rejestr, chcąc upewnić się, czy będziemy w stanie spłacać zobowiązania. To właśnie analiza BIK jest często decydującym czynnikiem w decyzji o przyznaniu pożyczki lub jego braku.

Wiele osób na pytanie „jak sprawdzić, czy jestem w BIK” nie zna jednak odpowiedzi, a trzeba zauważyć, że umiejętność zajrzenia w swoją historię kredytową jest wysoce cenna w dzisiejszych czasach.

Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Wgląd do BIK nie jest nieograniczony. Ze względu na RODO można się z nim zapoznać raz na pół roku za opłatą 39 złotych, wchodząc na stronę BIK i wypełniając formularz, podając swoje dane osobowe i dokonując odpowiedniej weryfikacji.

Po dokonaniu tych czynności otrzyma sie kopię raportu BIK, która pomoże ocenić, czy bank lub forma pożyczkowa będą chciały przyjąć nas w poczet swoich klientów.

Czy BIK da się wyczyścić?

BIK niestety nie da się wyczyścić, jednak można dokonać poprawy oceny swojej zdolności kredytowej, nawet wtedy, gdy miało się w przeszłości zaległości. Przede wszystkim ocena podskoczy, gdy będzie się spłacało na bieżąco obecne zobowiązania.

Punktację też znacznie podwyższa szybsza spłata kredytu lub pożyczki. Wiele osób nawet specjalnie bierze pożyczki tylko po to, by natychmiast je oddać, co znacznie poprawia sytuację naszego BIK-u, jednak nie zawsze jest opłacalne – zależy to od tego, czy forma pożyczkowa zwraca chociażby koszty pożyczki, która została spłacona wcześniej.

W przypadku problemów z niekorzystnym BIK niewiele da się zrobić, poza rozważeniem pożyczki bez BIK. Istnieją zarówno chwilówki bez weryfikacji historii kredytowej, jak i pożyczki ratalne bez niej. Niestety, ponieważ pożyczkodawcy ponoszą tu zwiększone ryzyko, takie pożyczki są często o wiele wyżej oprocentowane i towarzyszy im znacznie większa prowizja, a oddać trzeba wtedy nawet ponad dwa razy tyle pieniędzy, ile się pożyczyło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.