Tutaj jesteś

List motywacyjny przebranżowienie – jak go napisać?

23 grudnia 2020 Lifestyle list motywacyjny przebranżowienie


Dokumenty wymagane w procesie rekrutacyjnym to zazwyczaj CV i list motywacyjny. Osoby młode zazwyczaj potrafią bez problemu takie dokumenty przygotować. Problem mają osoby, które przez wiele lat nie musiały szukać nowej pracy. Wtedy można poszukać wsparcia na przykład w internecie. Można tam znaleźć wiele przykładów prawidłowo napisanych dokumentów.

Szukanie nowej pracy

Przebranżowienie czasami jest osobistą decyzją na skutek wypalenia zawodowego albo znalezienia innej życiowej ścieżki. Czasami jednak przebranżowienie jest koniecznością. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy w małej miejscowości zamykany jest wielki zakład, który dawał zatrudnienie setkom osób. Na skutek tej decyzji osoby te muszą szukać nowej pracy. Kiedy nie da się znaleźć pracy w swoim zawodzie, trzeba zmienić branżę. Czasami bywa to dość trudne.

Nowa branża

Zmiana branży to nie tylko zmiana miejsca pracy. Trzeba nauczyć się nowych rzeczy. Są takie branże, do których trudno jest wejść tak po prostu. Trzeba ukończyć studia albo specjalistyczne kursy. Są też takie branże, gdzie nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia ponieważ wszystkiego można nauczyć się w praktyce. Najważniejsze jednak to znaleźć nową pracę. List motywacyjny przebranżowienie musi przekonać przyszłego pracodawcę, że dany kandydat jest najlepszy.

Proces szukania pracy

Poszukiwanie pracy to zawsze duży stres. Warto pamiętać o tym, że rozmowa kwalifikacyjna nie może być proszeniem o pracę ze strony kandydata. Ta rozmowa ma na celu to, aby obie strony wzajemnie się poznały. Chodzi o to, aby wzajemnie poznać swoje mocne i słabe strony oraz swoje oczekiwania. Nie każdy kandydat pasuje do każdego miejsca pracy. Na etapie rekrutacji trzeba odkryć jaka jest prawda. Przygotowanie odpowiedniego listu motywacyjnego może znacząco podnieść szanse kandydata na dobrą pracę.

CV i list motywacyjny

List motywacyjny przy zmianie branży powinien przedstawiać kandydata w jak najlepszym świetle. Nie zaszkodzi dołączyć referencje w poprzednich pracodawców. Taki list motywacyjny powinien szczerze mówić o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym kandydata. Jednak taki list powinien też skupiać się na tak zwanych umiejętnościach miękkich. Kandydat powinien podkreślić swoje pozytywne miękkie cechy, takie jak na przykład łatwość uczenia się czy zaangażowanie w podejmowane działania. Warto także podkreślić znajomość języków obcych a także posiadanie prawa jazdy. To zawsze robi wrażenie na pracodawcach. Dokumenty rekrutacyjne to dopiero początek. Trzeba jeszcze z dobrej strony pokazać się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Redakcja obronca.com.pl

Naszą misją jest dostarczanie rzetelnych, aktualnych i praktycznych informacji, które wspierają naszych czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji oraz rozwijaniu ich pasji i kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?