Tutaj jesteś

Czy studia wliczają się do wysługi lat pracy? – To pytanie na pewno nurtuje wielu studentów

13 stycznia 2021 Edukacja czy studia wliczają się do wysługi lat pracy


Emerytura i lata pracy to problem, który wielu osobom spędza sen z powiek. I właściwie nie ma w tym nic dziwnego, w końcu każdy z nas pracuje po to, aby na starość otrzymać godziwą emeryturę. W życiu jednak różnie się układa i nie zawsze możemy liczyć na umowę o pracę. A jak to jest ze studiami? Czy studia wliczają się do wysługi lat pracy?

Czy ZUS jest zainteresowany naszą nauką?

Aby uzyskać minimalną emeryturę, kobieta oraz mężczyzna muszą przepracować ściśle określony czas na umowie o pracę oraz osiągnąć odpowiedni wiek. Nie wszyscy jednak pracę rozpoczynają zaraz po szkole. Część osób wybiera się na studia, które mogą trwać nawet kilka lat. Poza tym wcześniej uczęszczamy jeszcze do szkoły średniej. Razem daje to nawet 10 lat w plecy osobie, która postawiła na kształcenie się w określonym kierunku. Osobom na studiach dziennych może być także ciężko w tym czasie podjąć jakąkolwiek pracę, a już na pewno na pełny etat. Czy w takim razie rzeczywiście tracą i czy studia wliczają się do wysługi lat pracy? Okazuje się, że owszem, ZUS jest zainteresowany tym, jak długo się kształciliśmy i czy uzyskaliśmy z tego względu odpowiednie dyplomy.

Czy studia wliczają się do wysługi lat pracy?

Studia wliczają się do naszej wysługi lat pracy i to niezależnie od tego, jakie studia ukończyliśmy. Mogą to być zarówno studia licencjackie, inżynierskie oraz magisterskie. Najważniejszy jest fakt, czy uzyskaliśmy z tego względu dyplom. Jeśli dyplomu nie posiadamy, nic nam z tego tytułu nie zostanie doliczone. Warto więc studia ukończyć, w przeciwnym wypadku rzeczywiście możemy być kilka lat w plecy. Do wysługi lat pracy wlicza się także szkoła średnia, zawodowa oraz różnego rodzaju szkoły policealne, które jednak kończą się uzyskaniem dyplomu poświadczającego określone wykształcenie. Dzięki temu czas, który poświęciliśmy na naukę, nie jest czasem straconym, jeśli chodzi o naszą przyszłą emeryturę.

Ile lat doliczy nam ZUS za ukończone studia?

Studia trwają zazwyczaj od 3 do kilku lat. Kończą się uzyskaniem dyplomu. Niezależnie jednak od tego jak długo studiowaliśmy, ZUS doliczy nam maksymalnie 8 lat. Jeżeli w czasie studiów również pracowaliśmy, to nie możemy tych lat zsumować, tylko wybrać jedną opcję, czyli czas, który faktycznie przepracowaliśmy lub 8 lat za studia. Te 8 lat to tak naprawdę określona suma ze szkoły średniej oraz studiów. I mimo że za szkołę średnią również przysługują lata, to bez studiów są one po prostu mniejsze, np. po liceum przysługują 4 lata, ale po liceum i studiach już 8 – więcej z tego tytułu już uzyskać nie można, nawet jak skończymy dodatkowy fakultet.

Redakcja obronca.com.pl

Naszą misją jest dostarczanie rzetelnych, aktualnych i praktycznych informacji, które wspierają naszych czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji oraz rozwijaniu ich pasji i kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?