obronca.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Płatności telefonem
Finanse

Płatności telefonem – jak działają?

Płatności telefonem to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na kupowanie usług lub produktów nawet w sytuacji, gdy nie masz przy sobie portfela. Bazują one na wybranych systemach, innych dla każdej marki smartfona. Na czym dokładnie polega działanie płatności telefonem?

Jak działa płatność telefonem?

Płatności telefonem bazują na technologii NFC. Pozwala ona na komunikowanie się w bliskim zasięgu, zwykle do odległości około 20 centymetrów. Telefon z taką funkcją wysyła specjalny sygnał, który jest odbierany przez terminal wyposażony w odpowiednie rozwiązania. W ten sposób można wykorzystywać smartfona jako kartę płatniczą, jednak trzeba ją uprzednio podpiąć w specjalnej aplikacji.

Obecnie większość nowoczesnych smartfonów jest wyposażonych w specjalne aplikacje nazywane portfelami, do których można podpiąć karty. Popularnym systemem jest np. Apple Pay. Wystarczy podać dane karty płatniczej, wraz z kodem bezpieczeństwa umieszczonym z tyłu. W niektórych przypadkach można to zrobić także poprzez aplikację bankową, choć jest to dostępne głównie w przypadku telefonów z systemem Android. Trzeba jednak pamiętać, że podpięta karta musi oferować możliwość płatności zbliżeniowych. Więcej szczegółów na temat transakcji realizowanych za pomocą smartfona znajdziesz na stronie https://www.przelewy24.pl/.

Jak płacić telefonem krok po kroku?

Jeśli już dodasz kartę płatnicza do swojego telefonu, kolejnym krokiem jest przyłożenie sprzętu do specjalnego terminala podczas zakupów. Trzeba jednak pamiętać, że w urządzeniu musi być włączona łączność NFC. W niektórych przypadkach trzeba uruchomić aplikację bankową, a w innych telefon sam wykrywa obecność czytnika i pozwala na skorzystanie z karty. Po zbliżeniu smartfona do terminala należy już tylko zatwierdzić płatność, w zależności od ustawień. Niekiedy jest potrzebny kod, a kiedy indziej można wyłączyć tę opcję.

Płatności telefonem obsługuje też system przelewów online Przelewy24. Działa on zarówno w połączeniu z popularną technologią Apple Pay, jak i Google Pay.

Dlaczego warto wdrożyć płatność telefonem w sklepie?

Coraz więcej sklepów stacjonarnych stawia na nowoczesne rozwiązania, jakimi są płatności telefonem. W ten sposób można trafić ze swoją ofertą również do osób, które stawiają na innowacyjne techniki. Wśród największych zalet wdrożenia płatności telefonem warto wyróżnić:

  • możliwość płacenia bez konieczności posiadania przy sobie portfela,
  • klienci, którzy nie mają przy sobie gotówki lub karty, chętniej korzystają z oferty mijanych sklepów,
  • ratunek w sytuacji, gdy karta w postaci fizycznej została uszkodzona.

Sklepy umożliwiające płatności telefonem są odbierane znacznie lepiej wśród swoich klientów niż te, które pozostają przy tradycyjnych rozwiązaniach. Taka decyzja wpływa zatem również na opinię o marce, a co za tym idzie – jej popularność oraz efekty sprzedażowe. Obecnie taka opcja jest dostępna w większości terminali.

Artykuł sponsorowany