obronca.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

wyszukiwanie numerów
IT

Wyszukiwanie numerów – na czym polega?

Przed epoką telefonów komórkowych korzystano powszechnie z książek telefonicznych oraz usług biura numerów, jeśli chciało się dowiedzieć do kogo należy dany numer albo pod jaki zależy zadzwonić, by porozmawiać z daną osobą lub instytucją. Dzisiaj wyszukiwanie numerów jest o wiele łatwiejsze, bo można w tym celu skorzystać z internetu.

Jak znaleźć numer w internecie?

Każdy nowoczesny telefon posiada własną bazę numerów, rozbudowywaną stopniowo przez użytkownika. Można tam dodawać numery w niemalże nieskończonej ilości, tworząc w ten sposób własną listę. Niektórzy poprzestają wyłącznie na znajomych, ewentualnie dodatkowo instytucjach, sklepach i innych przydatnych miejscach. Część osób poza wpisami pozytywnymi wzbogaca bazę o numery niechętnie odbierane, spamerskie czy po prostu należące do niemile słyszanych znajomych.
Taka baza jednak nie wystarcza, jeśli chce się znaleźć neutralny i zupełnie nowy numer, na przykład należący do jakiejś firmy. W tym celu można skorzystać z internetu, po prostu wpisując dany numer w wyszukiwarkę. Większość numerów jest obecnych w bazach i da się je łatwo znaleźć, często z komentarzem dotyczącym typu firmy (branża, opinia). Dużo trudniej jest z numerami prywatnymi. Obecnie każda osoba prywatna może zastrzec numer, więc przeważnie nie da się sprawdzić tego w wyszukiwarce. Wyjątek stanowią numery dołączone do anonsów zamieszczanych w sieci – czasami można w ten sposób dowiedzieć się czegoś na temat numeru nienależącego do instytucji.

Numery zastrzeżone, numery niepożądane

Każdy zainteresowany taką możliwością może zastrzec swój numer zupełnie bezpłatnie – dzięki temu nie trafi do żadnej z baz. Operatorzy komórkowi jak i np. policja zawsze będą mieli dostęp do danych udostępnianych podczas rejestracji numeru i w uzasadnionych przypadkach mogą to wykorzystać. Do tego typu informacji nie da się jednak dotrzeć przypadkowo ani bez ważnego powodu.
Osoby prywatne mogą ukryć numer dzwoniąc do kogoś za pomocą funkcji w telefonie lub usługi możliwej do włączenia za darmo u operatora. Odbierający nie będzie wiedział, do kogo należy numer. Z drugiej strony, nie każdy chce odbierać numery zastrzeżone lub w ogóle blokuje je również za pomocą łatwo dostępnej funkcji.

W ogólnodostępnych bazach numerów można też znaleźć informacje o osobach i firmach dzwoniących np. w celach telemarketingowych. Numery takie określa się jako spamerskie i nowsze modele telefonów mogą je od razu rozpoznawać, wyświetlając stosowną treść na ekranie. Nie trzeba samodzielnie wyszukiwać danych, bo są one na bieżąco dostępne.