IT
Tutaj jesteś

Wyszukiwanie numerów – na czym polega?

13 grudnia 2020 IT wyszukiwanie numerów


Przed epoką telefonów komórkowych korzystano powszechnie z książek telefonicznych oraz usług biura numerów, jeśli chciało się dowiedzieć do kogo należy dany numer albo pod jaki zależy zadzwonić, by porozmawiać z daną osobą lub instytucją. Dzisiaj wyszukiwanie numerów jest o wiele łatwiejsze, bo można w tym celu skorzystać z internetu.

Jak znaleźć numer w internecie?

Każdy nowoczesny telefon posiada własną bazę numerów, rozbudowywaną stopniowo przez użytkownika. Można tam dodawać numery w niemalże nieskończonej ilości, tworząc w ten sposób własną listę. Niektórzy poprzestają wyłącznie na znajomych, ewentualnie dodatkowo instytucjach, sklepach i innych przydatnych miejscach. Część osób poza wpisami pozytywnymi wzbogaca bazę o numery niechętnie odbierane, spamerskie czy po prostu należące do niemile słyszanych znajomych.
Taka baza jednak nie wystarcza, jeśli chce się znaleźć neutralny i zupełnie nowy numer, na przykład należący do jakiejś firmy. W tym celu można skorzystać z internetu, po prostu wpisując dany numer w wyszukiwarkę. Większość numerów jest obecnych w bazach i da się je łatwo znaleźć, często z komentarzem dotyczącym typu firmy (branża, opinia). Dużo trudniej jest z numerami prywatnymi. Obecnie każda osoba prywatna może zastrzec numer, więc przeważnie nie da się sprawdzić tego w wyszukiwarce. Wyjątek stanowią numery dołączone do anonsów zamieszczanych w sieci – czasami można w ten sposób dowiedzieć się czegoś na temat numeru nienależącego do instytucji.

Numery zastrzeżone, numery niepożądane

Każdy zainteresowany taką możliwością może zastrzec swój numer zupełnie bezpłatnie – dzięki temu nie trafi do żadnej z baz. Operatorzy komórkowi jak i np. policja zawsze będą mieli dostęp do danych udostępnianych podczas rejestracji numeru i w uzasadnionych przypadkach mogą to wykorzystać. Do tego typu informacji nie da się jednak dotrzeć przypadkowo ani bez ważnego powodu.
Osoby prywatne mogą ukryć numer dzwoniąc do kogoś za pomocą funkcji w telefonie lub usługi możliwej do włączenia za darmo u operatora. Odbierający nie będzie wiedział, do kogo należy numer. Z drugiej strony, nie każdy chce odbierać numery zastrzeżone lub w ogóle blokuje je również za pomocą łatwo dostępnej funkcji.

W ogólnodostępnych bazach numerów można też znaleźć informacje o osobach i firmach dzwoniących np. w celach telemarketingowych. Numery takie określa się jako spamerskie i nowsze modele telefonów mogą je od razu rozpoznawać, wyświetlając stosowną treść na ekranie. Nie trzeba samodzielnie wyszukiwać danych, bo są one na bieżąco dostępne.

Redakcja obronca.com.pl

Naszą misją jest dostarczanie rzetelnych, aktualnych i praktycznych informacji, które wspierają naszych czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji oraz rozwijaniu ich pasji i kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

agencje seo

Agencja SEO w praktyce

17 grudnia 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?