Tutaj jesteś

Spedycja towarów do Niemiec – specyfika, koszty, rola spedycji

3 sierpnia 2022 Biznes Spedycja towarów do Niemiec

Niemcy kojarzą się między innymi z dobrze rozbudowaną siecią autostrad. To jedna z przyczyn, która wyjaśnia wzmożony transport towarowy do tego kraju. Intensywne kontakty między Polską a Niemcami zasługują na szersze wyjaśnienia w kontekście rodzaju transportowanych dóbr i wkładu spedycji w ten proces.

Spedycja towarów Niemcy – Polska

Warto na początku wyszczególnić, jakie rodzaje dóbr są przewożone między wspomnianymi krajami.

Do pierwszej kategorii można zaliczyć transport drobnicowy. Zgodnie z sugestywną nazwą dotyczy to ładunków o niskiej wadze oraz i małych rozmiarach.

W przypadku transportu wielkogabarytowego mamy już do czynienia np. z przewozem linii produkcyjnych lub maszyn. Z uwagi na konieczność posiadania specjalnych pojazdów, które będą w stanie pomieścić takie urządzenia – przedstawiciele firm transportowych lub spedycyjnych powinni wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść w ramach podnoszenia przewagi konkurencyjnej. Zakup lub leasing takiego pojazdu może pomóc w pozyskiwaniu takich bardziej wymagających, a tym samym lepiej płatnych zleceń.

Co jest najczęściej transportowane na odcinku Niemcy – Polska?

W ramach skonkretyzowania dóbr, które są przewożone na wskazanym odcinku warto wyszczególnić m.in.:

  • tekstylia,
  • elektronikę,
  • produkty spożywcze,
  • artykuły chemiczne, kosmetyki,
  • materiały budowlane,
  • drzwi, okna,
  • części automotiv,
  • urządzenia jak i całe linie produkcyjne.

Spektrum tych towarów jest naprawdę spore – w przypadku niektórych ładunków konieczne jest posiadanie specjalistycznej flot pojazdów.

Z czego wynika popularność kierunku transportowego Niemcy-Polska?

Ujmując to najbardziej obrazowo – wpływa na to kilka czynników. Niemcy mają ponad 80 milionów mieszkańców, co wiąże się z koniecznością zaspokojenia potrzeb tak dużej grupy ludności. Wzajemne wspieranie się gospodarek państw ościennych przynosi realne korzyści dla obu stron. Kolejne aspekty, które przekładają się na intensywną realizację usług transportowych w Niemczech to wysoce rozbudowana sieć autostrad i dróg. Wymienione wyżej argumenty powinny stanowić jednoznaczne wyjaśnienie dotyczące tego, dlaczego Niemcy są tak częstym kierunkiem transportu.

Ile kosztuje transport towarów do Niemiec?

Ciężko w tym przypadku udzielić jednoznacznej odpowiedzi bez posiadania bardziej konkretnych informacji. Niemniej jednak jest to jedno z częściej pojawiających się pytań, które pada ze strony zleceniodawcy. Aby szybko i sprawnie uzyskać precyzyjną odpowiedź – warto podać od razu kilka konkretów. Dzięki temu firma spedycyjna będzie w stanie przedstawić konkretną wycenę. Na koszt wpływa kilka czynników takich jak np. rodzaj transportowanego ładunku i jego wielkość oraz waga, preferowany termin realizacji, szczegóły dotyczące załadunku i rozładunku oraz miejsca odbioru oraz finalnej destynacji. Istotne jest również wskazanie informacji dotyczących tego, czy przewóz towaru powinien wiązać się z zastosowaniem specjalnych zabezpieczeń oraz odpowiednich warunków podczas transportu – mowa tutaj np. o zapewnieniu ustalonej temperatury, aby zachować świeżość przewożonych dóbr.

Po wskazaniu tych podstawowych wytycznych możesz liczyć na uzyskanie odpowiedzi i porównanie ofert. Warto przy tym wziąć pod uwagę, że cena nie powinna być jedynym kryterium, które będzie brane pod uwagę podczas wyboru firmy, która zajmie się realizacją zlecenia od A do Z, łącznie z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji potrzebnej np. podczas kontroli drogowych BAG.

Jak można obniżyć wyjściową cenę usługi?

Jeśli zależy Ci na tym, aby osiągnąć bardziej satysfakcjonujące warunki współpracy – spróbuj podjąć negocjacje. Być może okaże się, że jeśli po pomyślnej realizacji pierwszego zlecenia zadeklarujesz stałe współprace na określonych zasadach (terminy, trasa, rodzaj ładunków) będziesz mógł liczyć na preferencyjne warunki. I nie zawsze chodzi tutaj np. o obniżenie kosztów – czasem może być to np. bezpłatny załadunek oraz rozładunek czy fachowe zabezpieczenie towaru bez dodatkowych opłat. 

Co więcej – określenie swojego zapotrzebowania z wyprzedzeniem może pomóc firmie spedycyjnej w zaplanowaniu prac i skorzystania np. z ładunków łączonych. Finalnie może to być dla Ciebie także szansą na obniżenie kosztów takiej usługi. Zapytaj o pozafinansowe benefity, na jakie możesz liczyć w przypadku nawiązania kooperacji z liderem branży. Jednego możesz być pewien – nawiązując kooperację z firmą, która od lat specjalizuje się transporcie krajowym jak i zagranicznym to dla Ciebie nie tylko gwarancja terminowej dostawy, ale także bezpiecznego przewozu powierzonego ładunku. Doświadczenie w branży jest o wiele bardziej cenne niż krótkowzroczna perspektywa znalezienia jak najtańszego kooperanta.

Zaprezentowane powyżej porady powinny być pomocne przy poszukiwaniach firmy spedycyjnej, która zajmie się kompleksową realizacją transportu do Niemiec. Rzetelność, terminowość i doświadczenie w kontekście organizacji zagranicznych przewozu to podstawa!

Redakcja obronca.com.pl

Naszą misją jest dostarczanie rzetelnych, aktualnych i praktycznych informacji, które wspierają naszych czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji oraz rozwijaniu ich pasji i kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?