Nikt z nas nie chce mieć do czynienia z instytucją sądu. Jednak czasami, rozstrzygnięcia pewnych spraw wymagają takiej ingerencji. Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, dlatego warto korzystać z usług radcy prawnego, który podpowie nam, co jest dla nas najlepsze w danym momencie. Jednak czasami zamiast na ostateczny wyrok sądu warto pójść na ugodę. Czy ugoda będzie zawsze opłacalnym rozwiązaniem? Kiedy i co jest lepsze? Czekanie na ostateczne rozstrzygnięcie, czy mediacje, które pozwolą zakończyć sprawę znacznie szybciej?
Kim jest mediator?
Mediator to bezstronna osoba, która pomaga obu stronom przedstawić swoje racje oraz szuka w nich wspólnych interesów. Mediator pomaga wypracować porozumienie, które zadowoli obie zwaśnione strony. Bez względu na etap postępowania, do mediatora można zgłosić się w każdej chwili. Mediacja może się odbyć przed rozprawą (a nawet ją zastąpić), jednak wynik ugody musi być zatwierdzony przez Sąd.
Ugoda sądowa czy wyrok? Kiedy warto iść na ugodę?
Kiedy sprawa trafia do sądu, mamy dwie możliwości: będziemy walczyć lub szukać ugody. Procesy sądowe w Polsce, potrafią trwać kilka lat, w zależności od stopnia skomplikowania konkretnej sprawy. Ugoda sądowa, czyli polubowne rozwiązanie sporu jest możliwa na każdym etapie trwania procesu. Jednak nie każdą sprawę można załatwić w ten sposób.
Najczęściej ugodą kończą się sprawy dotyczące prawa rodzinnego związane np.: z alimentami lub o prawo opieki nad dziećmi. Oprócz tego wszelkie sprawy o spłatę zadłużenia lub o podział majątku również są sprawami, w których warto szukać kompromisu. Ugodą nie można pozbawić kogoś władzy rodzicielskiej lub wziąć rozwodu. W sprawach rodzinnym prawie zawsze opłaca się szukać kompromisu i iść na ugodę. Pamiętajmy, jednak, że polubowne załatwienie sprawy oznacza, że jest ona korzystna dla każdej ze stron. Jeśli mamy wątpliwości, czy druga strona będzie przestrzegała zobowiązań wynikających z zawartej ugody, warto przedyskutować jej sens z radcą prawnym. Pamiętajmy jednak, że ugoda nie może być zawarta, jeśli jest ona sprzeczna z prawem.
Największą zaletą zawarcia ugody jest szybkość załatwienia sprawy. Procesy sądowe trwają długo oraz są stresujące dla każdej ze stron. Dlatego warto pomyśleć o zawarciu ugody, aby skrócić czas procesu do maksimum. Jednak jest tylko jednym z plusów załatwienia sprawy polubownie. Warto pamiętać, że podczas zawierania ugody możemy w dokumentach zawrzeć wiele bardzo ważnych kwestii, na które w czasie normalnego procesu i wyroku, nie będziemy mieli wpływu. W takim dokumencie możemy zawrzeć informacje takie jak: skąd i jak będziemy odbierać dziecko, kiedy dziecko jest pod opieką drugiej osoby, jakich aktywności nie powinno podejmować dziecko będąc pod opieką drugiego rodzica itd.? W toku normalnego postępowania nie ma szans na takie doprecyzowanie szczegółów, podpisanie ugody pozwala nam mieć na nie bezpośredni wpływ. Najważniejszym czynnikiem do zawarcia ugody, jest chęć współpracy z obu stron. Jeśli jej nie ma, to z ugody niestety nici.
Mediacje, ugoda, radca prawny.
Każdemu z nas zależy, aby sprawa była rozstrzygnięta po naszej myśli. Kiedy pojawiają się problemy natury sądowej, warto do pomocy zaprosić profesjonalistów, którzy pomogą nam rozwiązać nasz problem i przedstawią najlepsze możliwe jego rozwiązanie. Jedną z takich kancelarii jest www.kancelaria-walterowicz.pl, która swoim doświadczeniem od ponad 15 lat służy pomocą na terenie Poznania i całego kraju. Wiele zawiłych spraw i lata doświadczenia w ich prowadzeniu sprawiają, że kancelaria-walterowicz.pl jest godna polecenie nawet w tych najbardziej skomplikowanych przypadkach prawnych.
Ugoda, czy sądowe rozstrzyganie sporów?
Są sprawy, które najlepiej rozstrzygnąć poprzez mediację i rozwiązać problem polubownie. Niestety, nie zawsze takie wyjście jest możliwe, szczególnie że do osiągnięcia konsensusu potrzebne są chęci obu zainteresowanych stron. Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się na mediację, czy zamierzamy walczyć do końca i czekać na wyrok sądu, warto skorzystać z usług doświadczonej kancelarii prawnej, która pomoże nam na każdym etapie postępowania.
Artykuł sponsorowany