Tutaj jesteś

Jak sprawdzić notariusza kupując mieszkanie ?

21 stycznia 2021 Lifestyle jak sprawdzić notariusza


Obecnie decydując się na zakup nieruchomości w postaci mieszkania bądź domu, nie obejdzie się bez wizyty u notariusza. Jak sprawdzić notariusza ? Jak wybrać i negocjować cenę u notariusza?

Zakup mieszkania a wizyta u notariusza

Bardzo mało osób wie o tym, że wysokość opłat notarialnych można negocjować. Zazwyczaj taksa notarialna uwzględnia tylko najwyższą stawkę jakiej może zażądać notariusz za wykonanie danej usługi prawnej. Nie stanowi to jednak żadnej przeszkody, aby klient zaproponował niższą stawkę notarialną.
W przypadku gdy nabywa się mieszkanie na rynku wtórnym taksa notarialna zależna jest od wartości przedmiotu czynności notarialnej, czyli w tym wypadku od wielkości mieszkania. W przypadku gdy dokona się zakupu mieszkania z rynku pierwotnego koszt taksy notarialnej dzielony będzie na pół między kupującym a deweloperem.
Zakup mieszkania wiąże się zawsze z podpisywaniem umowy deweloperskiej przenoszącej własność. Wszystkie opłaty notarialne dla przeciętnego mieszkania zazwyczaj wynoszą około jednego procenta wartości mieszkania. Sprzedaż nieruchomości musi być zawsze dokonana w formie aktu notarialnego.

Jak wybrać notariusza ?

Przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym to deweloper coraz częściej wskazuje notariusza, u którego dojdzie do odpowiednich czynności prawnych. Dzięki takiej sytuacji kancelarie notarialne chętnie współpracują z dużymi deweloperami, ponieważ zapewnia im to stały dochód od przyszłych nabywców.
Z kolei na rynku wtórnym panuje dużo większa swoboda w przypadku wyboru rejenta. Część osób bowiem może zdecydować się na wybór odpowiadającego ich potrzebom notariusza, który pracuje w soboty po południu. Takie osoby, które nabywają mieszkanie nie zawsze mają bowiem możliwość stawienia się w kancelarii notarialnej w ciągu tygodnia. Ponadto wybór odpowiedniego rejenta, będzie szczególnie ważny dla osób, które zawodowo zajmują się inwestowaniem w poszczególne nieruchomości. W tej sytuacji istotna jest bardzo dobra współpraca z notariuszem, ponieważ samo odczytywanie aktu może potrwać nawet kilka godzin. Dobrze zorganizowany i kompetentny notariusz część porad, szczególnie na etapie przygotowawczym, jest w stanie udzielić za pomocą rozmowy telefonicznej. Największym zadaniem z którym powinien zmierzyć się każdy notariusz jest niedopuszczenie do zawarcia umowy, która będzie niezgodna z prawem, bowiem jako osoba zaufania publicznego, notariusz powinien zagwarantować bezpieczeństwo transakcji.

Jak sprawdzić notariusza?

Dla wielu osób wybór właściwego notariusza nie jest łatwym zadaniem. W związku z tym przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zaczerpnąć szczegółową informację na temat opinii wybranego notariusza. Warto też przeanalizować wszystkie dokumenty jakie zamierzamy podpisać z deweloperem. Aby transakcja była w pełni bezpieczna można też zlecić sprawdzenie dokumentów renomowanej kancelarii wyspecjalizowanej w analizowaniu tego typu umów. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności można w pełni bezpiecznie kupić wymarzone mieszkanie.

Redakcja obronca.com.pl

Naszą misją jest dostarczanie rzetelnych, aktualnych i praktycznych informacji, które wspierają naszych czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji oraz rozwijaniu ich pasji i kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?