obronca.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

obrońca z urzędu
Lifestyle

Obrońca z urzędu- prawnik, który ma o wiele mniejsze pole manewru w gestii obrony klienta niż jego koledzy z prywatnych kancelarii

Przestępcy podobnie jak inni ludzie dzielą się na tych biednych i bogatych. Ci pierwsi mają nikłe szanse na dobrą obronę i sprawiedliwy proces. Ci drudzy są na tyle zamożni, iż mogą wynająć rzeszę prawników, którzy będą bronić ich interesów.

Kto będzie reprezentował podejrzanych z tak zwanych lepszych sfer?

Ich spraw będą pilnować adwokaci z renomowanych prawniczych kancelarii. Oni zrobią wszystko, co w ich mocy, by ich klient wyszedł rychło na wolność i został oczyszczony z zarzutów. Mało tego, gdy okaże się, że dowody winy były nikłe i niewystarczające. To zaprawieni w sądowych bojach adwokaci mogą wystarać się dla podejrzanego o rekompensatę z tytułu poniesionych strat finansowych, jak i moralnych. Gdy prywatni prawnicy użyją wszystkich swoich dojść, to również mogą wywalczyć, że dobrze sytuowany obywatel będzie miał lepsze warunki bytowe w areszcie od innych.

Co jeszcze mogą zrobić dla podejrzanego renomowani adwokaci?

Gdy podejrzanemu krezusowi starczy pieniędzy, to mogą w sądzie wywalczyć dla niego wyjście za kaucją. Druga możliwość ulżenia w niedoli bogatemu klientowi to wynegocjowanie z sędzią, by podejrzany mógł odpowiadać z tak zwanej wolnej stopy. W tej procedurze prawnej chodzi o to, by mógł on przebywać w swoim domostwie, a nie w zimnej więziennej celi. W ostateczności znani mecenasi mogą spróbować zapewnić swojemu pracodawcy, który ich wynajął tak zwany nadzór elektroniczny. W tej metodzie chodzi o to, ny podejrzany nosił specjalną bransoletę, nie oddalał się zbytnio od domu i był praktycznie na każde wezwanie policji.

A jakie możliwości obrony ma niezamożny bandyta?

Jemu z racji tego, że nie ma jak zapłacić za honorarium adwokackie -przysługuje jedynie obrońca z urzędu. To prawnik, który zostaje przydzielony do sprawy losowo. Nie zna on osoby, której ma ostatecznie bronić. Poza tym koszt usługi, jaką świadczy pokrywa w całości państwo, a nie podejrzany. Adwokat z urzędu, jako że ma do rozstrzygnięcia wiele podobnych spraw, nie zawsze jest w stanie zapoznać się na czas z aktami swojego klienta. To skutkuje tym, że czasem metody jego działania okazują się mało skuteczne i niewystarczające. Przez co podejrzany, jeśli nie zajdą nowe okoliczności i nie ma nowych dowodów- trafia do więzienia na wiele lat.

Co może wywalczyć dla swojego klienta adwokat z urzędu?

W zasadzie niewiele. Po pierwsze, jeśli są do tego przesłanki, to może wnieść w imieniu klienta apelację. Jeśli ich nie ma, to jego wniosek okazuje się bezzasadny. Po drugie może załatwić mu wizytę w szpitalu, gdy jest chory. Albo, gdy ma takie życzenie spotkanie z rodziną. Obrońca z urzędu może również pomóc podejrzanemu o niskim statusie majątkowym wywalczyć skrócenie wyroku, jeśli podejrzany zgodzi się na współpracę z policją.

Dlaczego obrońca z urzędu tak niewiele może zrobić dla swojego klienta?

Po pierwsze, bo działa samotnie. Po drugie nie ma możliwości zgromadzić tak wielu dowodów- jak jego koledzy z renomowanych kancelarii, bo jest obarczony jeszcze innymi sprawami. Po trzecie boi się on w odróżnieniu od bogatych prawników działać na granicy prawa, przez co jego postępy w śledztwie są takie mizerne, a jego klient zazwyczaj skazany na długą odsiadkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.