Tutaj jesteś

Praca na własny rachunek- jak to bezpiecznie urzeczywistnić

31 grudnia 2020 Biznes praca na własny rachunek


Mówi się o tym, że ludzie dzielą się na takich, którzy są stworzeni do pracy na etacie, i takich którzy są stworzeni by być swoim własnym sterem, żeglarzem i okrętem. Jednak nawet Ci drudzy zwykle pierwsze doświadczenia zdobywają pracując dla kogoś. Przychodzi jednak ten moment, gdy chcą marzenie o pracy na własny rachunek przekuć w rzeczywistość. Podpowiadamy jak bezpiecznie przejść z etatu na własną działalność.

Odwaga i pomysł na siebie

Rezygnacja z ciepłej posady na etacie wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem. Właśnie dlatego nawet osoby, które nie koniecznie chcą pracować jako korporacyjny trybik przez wiele lat nie decydują się by zrezygnować z etatu. Dlatego niezwykle często powodem, przez który decydują się jednak na własną firmę jest utrata pracy.

Nie zawsze jednak długotrwała niechęć do rezygnacji z etatu wynika z braku odwagi. Wiele osób często frustruje się przez wiele lat pracując na etacie bo zwyczajnie brakuje im pomysłu na siebie. Praca na własny rachunek wymaga nie tylko umiejętności zrobienia czegoś, za co inni są gotowi zapłacić. Równie ważne jest, to by chcieli to kupić właśnie od nas. I właśnie obawa przed tym, czy pomysł jest wystarczająco dobry często odwleka rezygnację z etatu w nieskończoność. Na szczęści ryzyko przejścia na własny biznes można ograniczyć.

Odpowiednie zaplecze i strategiczne działanie

Nagłe przejście z pracy na etacie do prowadzenia własnej działalności może być bardzo ryzykowne. Bardzo rzadko zdarza się tak, że nowo powstała firma od razu przynosi satysfakcjonujące dochody. Jest wręcz odwrotnie, najczęściej przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy trzeba do interesu dokładać. Właśnie dlatego do rozpoczęcia własnej działalności warto się właściwe przygotować.

Kluczową kwestią jest przygotowanie zapasu kapitału. Nawet korzystając ze stawek preferencyjnych ZUS, które można płacić przez pierwsze dwa lata działalności, trzeba się liczyć z pewnymi kosztami. Oprócz obowiązkowych ubezpieczeń społecznych już na początku ponosi się różnego rodzaju koszty, które w zależności od rodzaju działalności mogą być bardzo zróżnicowane. Dlatego tak ważne jest by przygotować sobie odpowiedni zapas gotówki, najlepiej w postaci oszczędności, a nie kredytu.

Jeśli istnieje taka możliwość, to najlepiej jest zacząć rozwijać własny pomysł już w trakcie pracy na etacie. Dzięki temu mamy zapewnione źródło dochodów, a korzystając z ulg dla działalności nierejestrowanej w pierwszych miesiącach można w ogóle uniknąć płacenia składek ZUS. Zwykle jest to najbezpieczniejsza forma, pozwalająca bezpiecznie się wycofać, gdyby praca na własny rachunek według wybranej formuły jednak okazała się zbyt mało dochodowa.

Redakcja obronca.com.pl

Naszą misją jest dostarczanie rzetelnych, aktualnych i praktycznych informacji, które wspierają naszych czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji oraz rozwijaniu ich pasji i kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?