obronca.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

jak zacząć inwestować na giełdzie
Finanse

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Inwestowanie na giełdzie staje się coraz popularniejsze. Co ważne, z takiej możliwości skorzystać może każdy. Granie na giełdzie nie jest bowiem dostępne tylko dla tych, którzy posiadają bardzo duże środki finansowe. Zatem jak zacząć inwestować na giełdzie?

Jak zacząć inwestować na giełdzie? – podstawowe informacje

Giełda to miejsce, w którym spotykają się przedsiębiorcy i inwestorzy. Ci pierwsi oferują akcje swoich spółek. W ten sposób chcą pozyskać kapitał na prowadzenie swojego biznesu. Ci drudzy nabywają akcje z założeniem, że w przyszłości będą mogli sprzedać je za wyższą cenę. Zakup akcji można zatem potraktować jak pewnego rodzaju lokatę. Różnica jest jednak taka, że granie na giełdzie nigdy nie daje 100% gwarancji zysku. Inwestowanie na giełdzie zawsze bowiem wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem. Przygoda z giełdą zawsze zaczyna się od zakupu pierwszych akcji. Jak zacząć inwestować na giełdzie i kupić pierwsze akcje?

Jak zacząć inwestować na giełdzie? – kwestia ryzyka

Zanim zakupi się pierwsze akcje, należy odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie – jaki poziom ryzyka jest dla mnie akceptowalny? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa. Od niej bowiem uzależniona będzie późniejsza strategia gry na giełdzie i wybór odpowiednich instrumentów. Osoby o mniejszej skłonności do ryzyka powinny skupić się na kupowaniu akcji drobnych, ale solidnych spółek. Być może nie dadzą one dużego zysku, ale ryzyko straty jest w tym przypadku minimalne. Osoby, które mogą pozwolić sobie na większe ryzyko, mogą grać agresywniej. Na taki krok zdecydować powinni się jednak gracze posiadający już pewne doświadczenie w tym zakresie.

Jak zacząć grać na giełdzie? – konto maklerskie

Akcje na giełdzie kupować można za pośrednictwem brokerów giełdowych. Oznacza to konieczność założenia konta maklerskiego w wybranym domu maklerskim. W Polsce działa ich wiele, zatem jest w czym wybierać. Przy wyborze konkretnego domu maklerskiego, uwagę zwrócić należy na jego ofertę. Dom maklerski musi bowiem oferować takie instrumenty, którymi jest się zainteresowanym. Istotne jest także zapoznanie się z cennikiem prowizji domu maklerskiego. Mając już założone konto maklerskie, można zlecić zakup akcji wybranej spółki. Odpowiadając na pytanie, jak zacząć inwestować na giełdzie, warto wskazać jeszcze na jedną uniwersalną zasadę.

Gra na giełdzie – uniwersalna zasada

Grając na giełdzie, przede wszystkim pamiętać trzeba o dywersyfikacji. Oznacza to, że nie powinno się inwestować wszystkich środków w akcje tylko jednej spółki. Jeśli bowiem spółka zanotuje straty, wówczas starci się wszystkie oszczędności. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie akcji kilku, różnych spółek.