obronca.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

pośrednictwo pracy na czym polega
Praca

Pośrednictwo pracy na czym polega

Pośrednictwo pracy to hasło na jakie mogą trafić pracownicy chcący podjąć pracę zarówno w kraju jak i za granicą. Biura pośredników można znaleźć w każdym większym mieście i to nie tylko na jednej ulicy. Można zatem śmiało stwierdzić, że jedną z kwitnących branż jest pozyskiwanie pracowników, ale należy też pamiętać, że pośrednictwem zajmują się także urzędy pracy.

Pośrednictwo pracy na czym polega?

Pośrednictwo pracy można powiedzieć, że polega na znalezieniu oferty pracy dla osoby, która tej pracy poszukuje.
Jednak w zakres pośrednictwa pracy wchodzą też inne obowiązki takie jak:
– doradztwo zawodowe, wskazujące kandydatowi jego predyspozycje zawodowe
– sprawy biurowe, takie jak przekazywanie dokumentacji między kandydatem a właściwym pracodawcą
– organizowanie wyjazdów za granicę dla pracowników ubiegających się o stanowiska zagraniczne
– nawiązywanie kontaktu z kandydatami w związku z pojawieniem się nowych ofert pracy

Takie formalności jak zgłoszenie pracownika do ZUS-u, regulowanie płatności składek, a nawet przyznawanie urlopów to nie rzadko również zajęcie pośredników. Takie formalności wykonują agencje pośrednictwa pracy, które współpracują z firmami nie posiadającymi własnych działów kadrowych.
Firmy, które decydują się na poszukiwanie pracowników przez agencje pośrednictwa mogą liczyć na zminimalizowanie kosztów w postaci utrzymywania własnego działu rekrutacji.
Osoby, przyszli pracownicy, którzy decydują się na korzystanie z agencji pośrednictwa powinny na pewno zwrócić uwagę na to czy nie są pobierane dodatkowe opłaty za sam proces przeprowadzenia rekrutacji. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Korzystanie z pośrednictwa pracy

Osoby trwale bezrobotne, mogą dużo zyskać na usługach pośrednictwa pracy. Agencje zapewnią pracę z ubezpieczeniem zdrowotnym, które może okazać się bardzo ważne w razie wystąpienia jakiegokolwiek wypadku. Może to być też ważny argument w rozeznaniu dlaczego lepiej skorzystać z usług pośrednictwa pracy, a nie podjąć się pracy na czarno. Doświadczenie zdobyte w pracy oferowanej przez pośrednika może przydać się w przyszłości.

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności również mogą liczyć na usługi pośrednictwa pracy. Istnieją agencje dedykowane takim osobom, które poszukują stanowisk pracy przystosowanych właśnie do danych ograniczeń.

Ciekawą pozycją może być również agencja headhunterska, czyli taka, która zajmuje się pozyskiwaniem pracownika o pożądanych kwalifikacjach, doświadczeniu od firmy konkurencyjnej. Jest to typ agencji do której pracownicy sami zazwyczaj się nie rekrutują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.