Tutaj jesteś

Jak napisać dobre CV?

2 stycznia 2022 Praca jak napisać dobre cv


Wiele osób poszukujących pracy zastanawia się, jak napisać dobre CV. Bez dobrze napisanych dokumentów rekrutacyjnych ciężko liczyć na sukces w procesie poszukiwania nowego zajęcia. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że profesjonalne CV znacząco zwiększa szanse na otrzymanie wymarzonego stanowiska.

Kilka porad, jak napisać dobre CV

Jeśli chodzi o długość CV, to powinna się ono zmieścić na jednej stronie A4. Osoby, które mogą pochwalić się długim stażem pracy, mogą dołączyć jedną stronę. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, w CV powinno być wydrukowane na osobnych kartkach, jeśli zajmuje więcej niż jedną stronę A4. Aby wyróżniało się w tłumie, warto dodać do niego kolorowe elementy graficzne, które będą służyć za ozdobniki. Niemniej jednak, warto zachować w tym pewien umiar, by dokument prezenttował się wciąż profesjonalnie. Najważniejsze informacje, które mają znaleźć się w CV, można pogrubić w celu przyciągnięcia uwagi.

Czy w CV musi znaleźć się zdjęcie?

Ci, którzy zastanawiają się, jak napisać dobre CV, bardzo często zapominają o tym, że powinna znaleźć się w nim także ich fotografia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dokument powinien zachować profesjonalny charakter, by zrobić wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Dlatego zdjęcie, które się w nim znajdzie, powinno być neutralne, bez zbędnych ozdobników i niepotrzebnych elementów.

Podział CV na części

Jeśli chodzi o życiorys, to warto podzielić go na kilka elementów, tak by był jak najbardziej czytelny. Wzorcowe CV zawiera w sobie dane osobowe, wykształcenie, szkolenia i kursy, doświadczenie zawodowe, a także krótki opis umiejętności i zainteresowań kandydata. Warto zadbać o to, by nagłówki zostały pogrubione i zapisane większą czcionką, co przełoży się na większą czytelność dokumentu. Informacje, które zawarte są w każdej części CV, podaje się w punktach.

Jak napisać dobre CV – szczerość jest ważna

Osoby, które chcą pochwalić się w swoim CV szczególnymi umiejętnościami, powinny być w tym zupełnie szczere Warto także zwrócić uwagę na to, by wpisywane umiejętności miały związek ze stanowiskiem, na które się aplikuje. Przykładowo – obsługa sprzętów biurowych niekoniecznie przyda się na stanowisku kasjerki w supermarkecie.

Warto pominąć opis charakteru, który nie zrobi wrażenia na potencjalnym pracodawcy. Nie ma sensu pisać zbędnych ogólników, takich jak pracowitość czy solidność, bowiem tego typu informacje umieszcza w swoim CV co druga osoba. Po drugie, miejsce dla nich jest w liście motywacyjnym.

Jeśli chodzi o umiejętności, to można tutaj opisać znajomość języków obcych, umiejętność obsługi komputera, posiadane kategorie prawa jazdy i tego typu dodatkowe informacje.

Podsumowując, napisanie dobrego CV wcale nie wymaga dużych umiejętności, jeśli wie się, jak się za to zabrać. W internecie dostępne są też różnego rodzaju kreatory, które umożliwiają wygenerowanie dobrego życiorysu za niewielką opłatą. Nie wszyscy kandydaci do pracy przykładają się do rzetelnego napisania swoich dokumentów rekrutacyjnych, co jest niewybaczalnym błędem.

Redakcja obronca.com.pl

Naszą misją jest dostarczanie rzetelnych, aktualnych i praktycznych informacji, które wspierają naszych czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji oraz rozwijaniu ich pasji i kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?