obronca.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

studia zaoczne czy warto
Edukacja

Studia zaoczne – czy warto pójść?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się, czy warto podjąć studia zaoczne. Nie ulega wątpliwości, że jest wielu zwolenników i przeciwników takiej formy nauczania. Wynika to chociażby z tego, iż ma ona dużą ilość zalet i wad. Zdecydowanie warto więc bliżej przyjrzeć się temu tematowi i dogłębnie go przeanalizować.

Studia zaoczne czy warto?

Niewątpliwie jedną z większych zalet jest możliwość pogodzenia pracy ze studiami. Jak doskonale wiadomo, w tym przypadku zdobywanie wiedzy odbywa się w weekendy dlatego też na tygodniu można wykorzystać swój wolny czas i zarobić dodatkowe pieniędzy. Ponadto, warto wspomnieć iż czas ten może być przeznaczony na różne inne przyjemności takie, jak podróżowanie, spotkania z przyjaciółmi, czy szkolenia, kursy. To także doskonała okazja do nadrobienia wszelkiego materiału i opanowanie go przed następnymi zajęciami. Nie bez znaczenia jest także to, iż na studiach zaocznych ma się znacznie mniej nauki. Wynika to z tego, iż liczba zajęć została zredukowana do minimum. To z kolei w znacznym stopniu przekłada się na szukanie pracy w przyszłości. Mowa tu o tym, że obecnie wielu pracodawców zwraca szczególną uwagę na to, jaki rodzaj studiów skończył student. Nie ulega wątpliwości, że ukończenie studiów dziennych jest znacznie bardziej doceniane. Wynika to z tego, iż uważa się, że Ci studenci są lepiej przeszkoleni i posiadają o wiele większą wiedzę w danej dziedzinie.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Jedną z największych wad jest chociażby to, że studia zaoczne są płatne. Niestety są to zazwyczaj niemałe ceny. Koszt takiego studiowania zależy w dużej mierze od uczelni i jej rankingu ogólnopolskiego. Niewątpliwie w tym przypadku także ma się niewiele okazji do poznawania nowych osób, czy pełnego zintegrowania się z grupą. Wynika to chociażby z wcześniej wspomnianego krótkiego czasu studiowania na uczelni. Niestety jeśli chodzi o szeroko pojęte studenckie życie to ono w tym przypadku również jest znacznie bardziej skrócone i ograniczone. Ponadto, warto mieć świadomość, że niektóre kierunki można studiować tylko i wyłącznie dziennie. Nie wszystkie z nich są dostępne w trybie zaocznym. Dobrze jest więc wcześniej przyjrzeć się temu tematowi.

Podsumowując, jak doskonale widać istnieje wiele zalet i wad studiów zaocznych. Nie ulega wątpliwości, że rodzaj studiów wybiera się w zależności od własnych potrzeb, możliwości i przede wszystkim aspiracji. Niewątpliwie jednak studia zaoczne uważane są za znacznie mniej wartościowe niż studia dzienne.