obronca.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

rynek pracy
Praca

Braki na polskim rynku pracy, czyli kogo szukają pracodawcy

Niedobór pracowników w wielu branżach na różnych szczeblach zawodowych w Polsce zaobserwowany jest już od kilku lat. Pracodawcy, niestety bezskutecznie poszukują nie tylko specjalistów, ale również młodych osób z zapałem do nauki. Z tego powodu, wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie pracowników z zagranicy, zwłaszcza z Europy Wschodniej, którzy rozwiązują problem braków kadrowych na różnych stanowiskach. Sprawdź, kogo szukają pracodawcy i jak uzupełnić niedobór pracowników na polskim rynku.

Jakich pracowników szukają pracodawcy?

W Polsce w szczególności pracodawcy poszukują pracowników fizycznych, m.in. budowlańców, ale również niektóre branże zmagają się z brakiem wykwalifikowanych specjalistów. Wiele firm decyduje się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy właśnie w branżach remontowo-budowlanych. – mówi przedstawiciel PD Solidbud, agencji pracowników z Europy Wschodniej. – Przede wszystkim Ukraińcy mają doświadczenie i znają specyfikę pracy budowlanej, dzięki czemu szybko przystosowują się do powierzonych im zadań, jednocześnie skutecznie rozwiązując problem braków w kadrze. Pracodawcy w Polsce poszukują również spawaczy i mechaników, osób do prowadzenia wózków widłowych oraz maszyn budowlanych, a także pracowników do branży handlowej i do pracy w zakładach przemysłowych. Wraz z nadchodzącym sezonem letnim, wiele branż zaczyna poszukiwać również osób do pracy na okres tymczasowy. W szczególności potrzebne są osoby do prac sezonowych, takich jak kelnerzy w restauracjach i kawiarniach, czy obsługa hotelowa, ale również duże zapotrzebowanie wykazuje rolnictwo i prace polegające na sezonowych zbiorach owoców oraz warzyw.

Czy pracownicy ze Wschodu uzupełnią braki kadrowe w Polsce?

Obecnie coraz więcej firm decyduje się na pozyskiwanie pracowników z zagranicy, którzy skutecznie są w stanie uzupełnić braki kadrowe na różnych stanowiskach. Takie rozwiązanie pozwala w szybki sposób utrzymać, a także zwiększyć wydajność w wielu firmach. W szczególności ma to znaczenie w pracach sezonowych, ponieważ stwarza to możliwość zatrudnienia obcokrajowców na określony czas wyłącznie w momencie, kiedy dane przedsiębiorstwo potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Co więcej, pracownicy z Europy Wschodniej, m.in. z Ukrainy i Białorusi w porównaniu do Polaków wyróżniają się bardzo wysoką motywacją do pracy, dzięki czemu powierzone zadania wykonują o wiele lepiej, a tym samym są gotowi do dłuższych godzin pracy. Warto również podkreślić, że Ukraińcy przyjeżdżający do Polski w celach zarobkowych to coraz częściej młode osoby, które wykazują chęć do nauki, dzięki czemu pracodawcy mogą zainwestować w ich rozwój i w ten sposób zyskać wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników na dłuższy okres.

Jak zatrudnić obcokrajowców?

Zatrudnienie pracowników z Europy Wschodniej dla przedsiębiorców może wydawać się trudnym i pracochłonnym zadaniem. Z tego powodu wiele firm powierza to zadanie agencjom pracy, które zajmują się całym przedsięwzięciemMianowicie, przedsiębiorca zleca konkretnej agencji znalezienie potrzebnej liczby osób do pracy o pożądanych kwalifikacjach na ustalony okres, a rekrutacją oraz wszelkimi formalności zajmują się jej pracownicy. Co więcej, niektóre agencje pracowników z Europy Wschodniej oferują również elastyczne formy zatrudnienia, m.in. leasing pracowniczy, który polega na wynajmie pracowników na określony czas do wykonania konkretnych usług. Warto również wspomnieć o tym, że dzięki temu, że agencja pracy zajmuje się niezbędnymi formalnościami związanymi z zatrudnieniem obcokrajowców, pracodawca może mieć pewność nie tylko co do pozyskania wykwalifikowanej osoby do pracy, ale również do tego, że jej zatrudnienie pozostaje całkowicie legalne.