Tutaj jesteś

Braki na polskim rynku pracy, czyli kogo szukają pracodawcy

16 czerwca 2021 Praca rynek pracy

Niedobór pracowników w wielu branżach na różnych szczeblach zawodowych w Polsce zaobserwowany jest już od kilku lat. Pracodawcy, niestety bezskutecznie poszukują nie tylko specjalistów, ale również młodych osób z zapałem do nauki. Z tego powodu, wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie pracowników z zagranicy, zwłaszcza z Europy Wschodniej, którzy rozwiązują problem braków kadrowych na różnych stanowiskach. Sprawdź, kogo szukają pracodawcy i jak uzupełnić niedobór pracowników na polskim rynku.

Jakich pracowników szukają pracodawcy?

W Polsce w szczególności pracodawcy poszukują pracowników fizycznych, m.in. budowlańców, ale również niektóre branże zmagają się z brakiem wykwalifikowanych specjalistów. Wiele firm decyduje się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy właśnie w branżach remontowo-budowlanych. – mówi przedstawiciel PD Solidbud, agencji pracowników z Europy Wschodniej. – Przede wszystkim Ukraińcy mają doświadczenie i znają specyfikę pracy budowlanej, dzięki czemu szybko przystosowują się do powierzonych im zadań, jednocześnie skutecznie rozwiązując problem braków w kadrze. Pracodawcy w Polsce poszukują również spawaczy i mechaników, osób do prowadzenia wózków widłowych oraz maszyn budowlanych, a także pracowników do branży handlowej i do pracy w zakładach przemysłowych. Wraz z nadchodzącym sezonem letnim, wiele branż zaczyna poszukiwać również osób do pracy na okres tymczasowy. W szczególności potrzebne są osoby do prac sezonowych, takich jak kelnerzy w restauracjach i kawiarniach, czy obsługa hotelowa, ale również duże zapotrzebowanie wykazuje rolnictwo i prace polegające na sezonowych zbiorach owoców oraz warzyw.

Czy pracownicy ze Wschodu uzupełnią braki kadrowe w Polsce?

Obecnie coraz więcej firm decyduje się na pozyskiwanie pracowników z zagranicy, którzy skutecznie są w stanie uzupełnić braki kadrowe na różnych stanowiskach. Takie rozwiązanie pozwala w szybki sposób utrzymać, a także zwiększyć wydajność w wielu firmach. W szczególności ma to znaczenie w pracach sezonowych, ponieważ stwarza to możliwość zatrudnienia obcokrajowców na określony czas wyłącznie w momencie, kiedy dane przedsiębiorstwo potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Co więcej, pracownicy z Europy Wschodniej, m.in. z Ukrainy i Białorusi w porównaniu do Polaków wyróżniają się bardzo wysoką motywacją do pracy, dzięki czemu powierzone zadania wykonują o wiele lepiej, a tym samym są gotowi do dłuższych godzin pracy. Warto również podkreślić, że Ukraińcy przyjeżdżający do Polski w celach zarobkowych to coraz częściej młode osoby, które wykazują chęć do nauki, dzięki czemu pracodawcy mogą zainwestować w ich rozwój i w ten sposób zyskać wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników na dłuższy okres.

Jak zatrudnić obcokrajowców?

Zatrudnienie pracowników z Europy Wschodniej dla przedsiębiorców może wydawać się trudnym i pracochłonnym zadaniem. Z tego powodu wiele firm powierza to zadanie agencjom pracy, które zajmują się całym przedsięwzięciemMianowicie, przedsiębiorca zleca konkretnej agencji znalezienie potrzebnej liczby osób do pracy o pożądanych kwalifikacjach na ustalony okres, a rekrutacją oraz wszelkimi formalności zajmują się jej pracownicy. Co więcej, niektóre agencje pracowników z Europy Wschodniej oferują również elastyczne formy zatrudnienia, m.in. leasing pracowniczy, który polega na wynajmie pracowników na określony czas do wykonania konkretnych usług. Warto również wspomnieć o tym, że dzięki temu, że agencja pracy zajmuje się niezbędnymi formalnościami związanymi z zatrudnieniem obcokrajowców, pracodawca może mieć pewność nie tylko co do pozyskania wykwalifikowanej osoby do pracy, ale również do tego, że jej zatrudnienie pozostaje całkowicie legalne.

Redakcja obronca.com.pl

Naszą misją jest dostarczanie rzetelnych, aktualnych i praktycznych informacji, które wspierają naszych czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji oraz rozwijaniu ich pasji i kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?