obronca.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

jak napisać cv bez doświadczenia zawodowego
Praca

Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego, by zainteresowało ono potencjalnego pracodawcę?

Skonstruować ciekawe CV bez doświadczenia zawodowego to niełatwa sztuka. Niemniej nie oznacza to, iż jest to niewykonalne. Trzeba tylko umiejętnie zaprezentować swoją osobę i przedstawić ją w jak najlepszym świetle, eksponując przy tym swoje najmocniejsze strony.

Dlaczego niektóre osoby w ogóle nie mają ani jednego przepracowanego dnia w branży, w której starają się o pracę?

Dlatego, że są dopiero świeżo po maturze i nie miały jak i gdzie go zdobywać. Młody wiek przecież jest naturalną przeszkodą dla zdobywania doświadczenia. Nieletni rzadko mają okazję pracować i łączyć zarobkowe zajęcie z nauką.

Po drugie przebranżowienie to też powód tego, że ludzie na nowo uczą się tajników nowego zawodu. Toteż nieco im zejdzie, zanim nabiorą stosownego doświadczenia. Po trzecie kobietom po urlopie wychowawczym również zdarza się, iż muszą szukać pracy w zawodzie zupełnie odmiennym od dotychczasowego. Logiczne jest więc, że ich wiedza praktyczna na nowym stanowisku pracy jest znikoma.

Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego?

Po pierwsze w rubryce doświadczenie nie należy zostawiać pustego pola. Znacznie korzystniej jest napisać, iż było się na przykład wolontariuszem i pracowało się przy różnych projektach i zbiórkach. Gdy nie ma się takich doświadczeń można, chociażby wspomnieć o tym, iż w wakacje pracowało się u konkretnego pracodawcy, który nauczył nas na przykład co nieco o podstawach marketingu.

W ostateczności w kreatywnym CV można umieścić adnotację o tym, że ma się rozliczne zainteresowania i zdolności, które są naszą pasją. Jeśli ktoś umie na przykład robić profesjonalne zdjęcia lub zna się na gotowaniu, należy się w takim CV tym pochwalić.

Co jeszcze można umieścić w kreatywnym CV?

A przede wszystkim notkę o znajomości języków obcych w stopniu średnio zaawansowanym lub dobrym. Zamiast sztampowych formułek o tym, jakie szkoły się do tej pory skończyło, można nadmienić, co zyska dana firma, gdy nas zatrudni i jakie pozytywne cechy wniesie nasza osoba do jej struktur. Można także pokusić się o wstawienie w takim CV rubryki, w której będą wymienione pomysły naszego autorstwa, które mogłyby przynieść firmie spore zyski.

Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego na pewno zgodnie z prawdą, ale nie zaszkodzi przy tym, gdy nieco ubarwi się swoje dotychczasowe dokonania. Nie chodzi o to, żeby kłamać, lecz o to, jakie cechy naszego charakteru są godne, żeby je lepiej rozwinąć. CV nawet to kreatywne to przecież sztuka polegająca na umiejętnym sprzedaniu ewentualnemu pracodawcy naszej osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.