Tutaj jesteś

Jak wygląda umowa faktoringowa i kto może ją zawrzeć?

25 maja 2022 Biznes


Faktoring to coraz popularniejsza forma finansowania przedsiębiorstwa. Dzięki tej usłudze możesz szybciej odzyskać gotówkę, jeśli faktura ma odległy termin płatności. To z kolei najlepszy sposób na zachowanie płynności finansowej Twojej firmy i uniknięcie zatorów płatniczych. Jak dokładnie wygląda umowa faktoringowa i czy każda firma może skorzystać z takiej możliwości? Sprawdź!

Czy każdy może zawrzeć umowę faktoringową?

Faktoring w PragmaGO to usługa dostępna dla wszystkich przedsiębiorców. Jeśli wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności (np. 30-60 dni), a nie chcesz czekać tak długo na wpłatę od klienta – pieniądze na Twoje konto wpłaci PragmaGO. Twój kontrahent opłaci fakturę bezpośrednio firmie faktoringowej. 

Nie ma znaczenia, jak długo istnieje Twoja firma, w jakiej branży działasz czy zatrudniasz pracowników itp. Z tej opcji korzystają zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i spółki. 

Dlaczego faktoring jest dostępny na tak szeroką skalę? W tym przypadku nie jest weryfikowana jedynie zdolność kredytowa przedsiębiorcy – inaczej niż w przypadku wielu kredytów czy pożyczek. Weryfikowani są przede wszystkim Twoi kontrahenci, bo to oni będą spłacać fakturę.

Aby skorzystać z faktoringu – a więc spłaty faktury przez PragmaGO – do terminu płatności danej faktury musi pozostać nie mniej niż 7 dni. 

Jak wygląda umowa faktoringowa?

Umowa faktoringowa jest zawierana między faktorem (w tym przypadku PragmaGO) i klientem (czyli Tobą). Stronami nie są Twoi kontrahenci, chociaż później zostaną poinformowani o tym, że korzystasz z takiej usługi oraz o zmianie numeru konta do przelewu. Podpiszą również cesję globalną. Taką umowę wypełnisz w kilka minut przez internet. 

Jak wygląda i co obejmuje? Najważniejsza informacja to przede wszystkim opis wierzytelności, czyli faktury do zapłaty. Potrzebne są takie informacje jak kwota, termin, dane kontrahenta itp. Określane są też zasady, na jakich dłużnik (Twój kontrahent) ma zostać powiadomiony o przeniesieniu wierzytelności. Dodatkowe informacje to m.in. potwierdzenie, że faktura nie jest przedawniona czy określenie relacji między Tobą a kontrahentem.

Chcesz poczytać więcej o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa umowa faktoringowa? Sprawdź informacje w artykule: https://pragmago.pl/porada/umowa-faktoringowa-jak-powinna-wygladac/

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Z usługi faktoringu najczęściej korzystają firmy, które wydają faktury z odroczonym terminem płatności, co w wielu branżach jest standardem. Dzięki temu przedsiębiorca:

  • zachowuje płynność finansową, by opłacać regularne wydatki (np. wypłaty dla pracowników),
  • ma dostęp do gotówki od razu, zamiast czekać kilkanaście-kilkadziesiąt dni na opłacenie faktury,
  • może wykorzystać okazje rynkowe, które często pojawiają się nagle (np. możliwość wykonania intratnego zlecenia).

To wygodny i szybki sposób, żeby finansować firmę – nic więc dziwnego, że jest tak popularny wśród przedsiębiorców! 

Redakcja obronca.com.pl

Naszą misją jest dostarczanie rzetelnych, aktualnych i praktycznych informacji, które wspierają naszych czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji oraz rozwijaniu ich pasji i kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?