Tutaj jesteś

Skuteczne granie na giełdzie

11 stycznia 2021 Finanse jak grac na gieldzie


Zapewne wiele osób, które zaczyna swoją przygodę z giełdą zastanawia się jak grac na gieldzie, aby na dłuższą metę odnieść sukces i nie stracić zainwestowanych środków. Nie jest to sprawa taka prosta jak mogłoby się niektórym wydawać. Jednakże stosując się do pewnych zasad zwiększamy swoje szanse na odniesienie sukcesu.

Jak inwestować na giełdzie?

Przed zainwestowaniem jakichkolwiek pieniędzy warto wiedzieć, że nie ma żadnej uniwersalnej metody inwestowania. Jednakże przejdźmy do konkretów. Otóż jedną z najważniejszych zasad przed każdą inwestycją jest przede wszystkim konkretny plan działania. Ważne, żeby mieć sztywny plan przed zawarciem pozycji na akcjach danej spółki. Musimy mieć jasno rozpisane co zrobimy w przypadku, gdy akcja będzie traciła na wartości a cena będzie spadała. Jeżeli będzie pozytywny rozwój sytuacji trzeba także wiedzieć odgórnie jak postąpić. Nie można działać bez konkretnego planu. Jeśli dopiero zaczynamy warto również rozpoczynać od małych kwot, wtedy zdobędziemy potrzebne doświadczenie, nie tracąc dużych pieniędzy. Warto również inwestować wirtualne pieniądze, co zapobiegnie jakimkolwiek stratom, ponieważ nie będziemy grali za własny kapitał. Pamiętajmy także, że jeżeli nie zaznajomimy się z tematyką giełdy możemy w łatwy sposób stracić pieniądze na samym starcie. Genialnym rozwiązaniem będzie dywersyfikacja portfela, co jest równoznaczne, z tym że powinniśmy wkładać większości naszego budżetu w jedno aktywo. Pamiętajmy, że nawet najlepsza spółka informowana na bieżąco może spodziewać się niespodziewanych sytuacji. Musimy wiedzieć, iż nie każda stratna transakcja to błąd w inwestycji. Liczy się bilans naszych wszystkich transakcji. Oczywiście w tym przypadku musi on być dodatni. Czasem warto sprawdzić naszą strategie, jakie przyniosła zyski, a może i straty na przestrzeni kilku lat, wtedy łatwo będziemy mogli wyciągnąć skutki tego danego rozwiązania. Inwestowanie na giełdzie to długotrwały proces. Nie wolno podchodzić do inwestowania emocjonalnie, to znaczy, że nie możemy dać się ponosić emocjom i bez zastanowienia podejmować decyzji. Każdy nasz ruch musi być kilkukrotnie przemyślany. Z całą pewnością cenną umiejętnością cenna będzie umiejętność analizowania raportów i informacji z ESPI/EBI. Na pewno warto też znać prawa inwestorów, które przysługują nam w przypadku posiadania akcji określonej spółki. Jeśli chcemy inwestować w spółki dywidendowe warto robić to na przestrzeni stycznia i lutego, ponieważ po tym czasie zaczynają być wypuszczane rekomendacje zarządu w sprawie wypłaty potencjalnej dywidendy.

Podsumowanie

Należy pamiętać, iż nie ma jasno określonej, uniwersalnej metody. Każdy, kto chce inwestować własne pieniędzy powinien zastosować się do wyżej wymienionych rad, które z pewnością pomogą w całym tym procesie.

Redakcja obronca.com.pl

Naszą misją jest dostarczanie rzetelnych, aktualnych i praktycznych informacji, które wspierają naszych czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji oraz rozwijaniu ich pasji i kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?