Tutaj jesteś

Sprawy karne – jakie przestępstwa są ścigany przez prokuraturę?

9 czerwca 2022 Praca


Zadaniem prokuratury jest przygotowywanie aktów oskarżenia wobec przestępców i zbieranie dowodów na popełnione przez nich czyny. Prokurator wnioskuje o karę dla oskarżonego w celu ograniczenia ryzyka popełnienia ponownie tego samego przestępstwa i zniechęcenia innych osób do wykonania tych samych czynów karalnych. Jakie przestępstwa są ścigane przez prokuraturę?

Przestępstwa ścigane z urzędu

Istnieje grupa przestępstw, które są ścigane z urzędu. Dotyczy to głównie przestępstw najpoważniejszych i mających największe konsekwencje dla pokrzywdzonych lub całego społeczeństwa. Prokuratura ściga z urzędu przestępstwa takie jak: morderstwo, ciężkie uszkodzenie ciała, kazirodztwo, korupcja, znęcanie się i rozpijanie małoletnich. Kodeks karny przewiduje wysokie kary za popełnienie tych czynów. Zadaniem prokuratora jest skuteczne karanie przestępcy, który się ich dopuścił.

Nieuchronność kary w przypadku przestępstw ściganych z urzędu ma działanie prewencyjne. Potencjalni przestępcy, obawiając się wysokiego wyroku sądu, rezygnują z popełnienia najpoważniejszych czynów zabronionych. Dzięki temu obywatele cieszą się większym bezpieczeństwem na co dzień.

Przestępstwa ścigane na wniosek

Prócz przestępstw ściganych z urzędu kodeks karny przewiduje szereg czynów zabronionych, których ściganie jest możliwe wyłącznie na wniosek poszkodowanego lub najbliższej mu osoby. Wśród przestępstw ściganych na wniosek znajdują się między innymi: groźby karalne, stalking, niealimentacja oraz gwałt. Prokuratura ściga na wniosek również przypadki molestowania seksualnego, w tym te, które dotyczą osób nieletnich.

W przypadku złożenia wniosku o ściganie przestępcy można zgłosić się do ADK Kancelaria Adwokacka, aby skorzystać z pomocy oskarżyciela posiłkowego. Jego wsparcie jest niezbędne, by dobrze przygotować dowody na winę oskarżonego i zwiększyć szanse na jego skuteczne ukaranie. Oskarżyciel posiłkowy bez emocji i merytorycznie jest w stanie przedstawić sprawę, zgłosić wnioski dowodowe i zadać ważne pytania świadkom.

Poszkodowany w roli oskarżyciela posiłkowego sprawdza się gorzej, gdyż nie potrafi odciąć swoich emocji i problemów od merytorycznego przedstawienia całej sprawy. Adwokat karnista zastępuje go w najtrudniejszych momentach rozprawy i lepiej radzi sobie ze stresem podczas wystąpienia przed sądem. Dzięki temu poszkodowany może liczyć na sprawiedliwy wyrok ze strony sądu i wynagrodzenie mu jego szkód.

Artykuł sponsorowany

Redakcja obronca.com.pl

Naszą misją jest dostarczanie rzetelnych, aktualnych i praktycznych informacji, które wspierają naszych czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji oraz rozwijaniu ich pasji i kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?